Plamy z kawy – skuteczne rozwiązanie problemu

proczysto.pl

Kawa to orzeźwiający napój, bez którego trudno sobie wyobrazić poranek współczesnego człowieka. Niestety plamy z kawy na ubraniach są nie mniej powszechne niż sam napój. Wiele osób, które mają do czynienia z tą plagą, ma uzasadnione pytanie o tym, jak usunąć plamy kawy, aby przywrócić ubrania do pierwotnego wyglądu. Jeśli zwykłe pranie w żaden sposób nie usuwa plam z kawy, konieczne będzie zastosowanie bardziej skutecznych wskazówek dotyczących usuwania plam z ubrania. Ten przewodnik pomoże Сi dokładnie zrozumieć, jakich narzędzi warto używać i jak to zrobić poprawnie.

Czego nie warto robić

Aby uniknąć błędów podczas usuwania plam z kawy, przed usunięciem plamy z ubrania należy dokładnie zrozumieć kilka bardzo ważnych punktów. O nich poniżej:

W żadnym wypadku nie odkładaj na później takich rzeczy jak usuwanie plam z kawy. Im dłużej plama znajduje się na powierzchni tkaniny, tym trudniej będzie ją później usunąć. Jak najszybciej rozpocznij czyszczenie odzieży i powierzchni.
Podczas usuwania plamy nie używaj serwetek i nie pocieraj plam – w ten sposób wcierasz kawę głęboko w włókna tkaniny, prawie niemożliwe będzie jej stamtąd póżniej usunięcie. Użyj innych metod, które delikatnie oddziałują na plamę.

Walka ze świeżymi plamami kawy

Znacznie łatwiej jest usunąć świeże plamy po kawie niż usunąć plamy, które zostały ustawione dawno temu. Poniższe popularne przepisy pomogą Ci zrozumieć, w jaki sposób można pozbyć się brązowych śladów:

Terpentyna i alkohol. Zanim usuniesz plamę z kawy mieszaniną terpentyny i alkoholu, upewnij się, że twoje ubrania nie są wykonane z delikatnych i miękkich tkanin – one niszczą się pod wpływem agresywnego roztworu. Jeśli tkanina jest mocna, zmieszaj równe ilości alkoholu i terpentyny w małym pojemniku. W tym roztworze zwilż bawełniany wacik i delikatnie (bez wcierania) przetrzyj plamy z kawy, a następnie pozostaw roztwór na 30–60 minut aby się wchłonął. Następnie umyj rzecz w pralce w normalnym trybie.

Gliceryna i sól. Przed czyszczeniem plamy z kawy w pralce należy ją przetrzeć zawiesiną wykonaną z soli i glicerolu rozcieńczonego wodą. Należy go ostrożnie nałożyć na miejsca, pozostawić do namoczenia przez 30 minut, a dopiero potem umyć.

Mydło do prania. Jeśli nie wiesz, jak usunąć plamę z kawy i po prostu nie możesz znaleźć wyżej wymienionych środków w swoim domu, możesz użyć zwykłej wrzącej wody i mydła, najlepiej domowego. Mydło należy zmiażdżyć w wodzie, zagotować roztwór i wlać na plamy, pozostawić na krótki czas i włożyć do normalnego prania.

Amoniak. Aby nie zepsuć rzeczy alkoholem, przed usunięciem plamy z kawy sprawdź, z czego wykonane są ubrania. Mocne i odporne tkaniny można po prostu zwilżyć alkoholem w obszarze zanieczyszczenia, a po krótkim namoczeniu załadować do bębna pralki. W przypadku delikatnych rzeczy alkohol można rozcieńczyć tkaninę.

Gliceryna Podgrzej trochę gliceryny na kuchence, a następnie zanurz w niej wacik i wytrzyj brązowe ślady kawy na ubraniach. One z pewnością znikną!
Ocet i proszek. Jak usunąć plamę z kawy z ubrania, jeśli w domu jest tylko ocet i proszek do prania? Mieszaj je aż do konsystencji kleiku i po prostu nakładaj na plamy!

Zwalczanie starych plam po kawie

Jak usunąć plamę z kawy, jeśli pojawiła się na ubraniu dosyć dawno, i zdołała mocno wchłonąć się we włókna tkaniny? Jeśli spotkasz się z taką uciążliwością, nie panikuj z wyprzedzeniem – poniższe wskazówki spełnią swoje zadanie już od pierwszego użycia:

Gliceryna. Czyszczenie długotrwałych śladów kawy za pomocą gorącej gliceryny jest jednym z najlepszych sposobów na usunięcie plamy z kawy z ubrania. Wystarczy nałożyć niewielką ilość substancji, pozostawić do namoczenia, a następnie włożyć rzeczy do pralki.

Nadtlenek wodoru. Jeśli nie wiesz, jak usunąć plamę z kawy na białym – gliceryna pomoże ci poradzić z brązowymi śladami. Wystarczy zwilżyć wszystkie zanieczyszczenia i pozwolić, aby nadtlenek wodoru dobrze wchłonął się we włókna. Następnie – pranie.

Amoniak, gliceryna i woda. Zanim w ten sposób pozbędziesz się plamy z kawy, musisz wziąć pojemnik i wymieszać w nim równe części amoniaku, wody i gliceryny. Aby uzyskać lepszy efekt, mieszaninę można podgrzać. Po przygotowaniu roztworu zwilż nim wszystkie plamy. Po zakończeniu, rzecz należy odłożyć na jeden dzień, a następnie wyprać.

Jeśli te metody usuwania plam z kawy nadal nie pomogły usunąć starych plam z kawy, możesz przygotować miazgę z pasty do zębów, proszku do prania i soli. Substancje te należy zmieszać z wodą, aby uzyskać gęstą masę. Następnie ostrożnie wciera się w starą plamę i pozostawia w tej formie na kilka godzin. Gdy mieszanina zostanie wchłonięta przez tkaninę, możesz prać ubrania w pralce, ustawiając tryb standardowy.

Nie udało się dobrze wyczyścić?

Oferujemy czyszczenie tapicerki meblowej, kanapy, wykładzin i dywanów w Warszawie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Powiązane posty