Przeciętnie, każda osoba spędza prawie jedną trzecią swojego życia w łóżku. Jest to miejsce do odpoczynku, snu i regeneracji sił, ktoś nawet lubi zjeść śniadanie bez wychodzenia z przytulnego łóżka. W łóżku dzieci bawią się i czasem rysują, a zwierzęta często się na nie wspinają. Z tak aktywnego użytkowania na materacu nieuchronnie pojawiają się plamy, jest poplamiony i ciemny, nawet pomimo bielizny pościelowej. Aby materac nie stał się źródłem nieprzyjemnych zapachów, alergii i innych problemów, konieczne jest regularne utrzymywanie go w czystości. Niestety, niewłaściwe podejście do czyszczenia materaca może jedynie spowodować jego uszkodzenie i zepsuć jego wygląd lub wypełnienie. Aby Twój materac mógł być łatwo, prawidłowo i czyszczony bez konsekwencji, przestrzegaj naszych prostych zasad.
Czyszczenie materaców z różnymi wypełnieniami.
Wypełnienia materaców reagują inaczej na ilość wody używanej do czyszczenia. Niektóre materace są silnie zabezpieczone przed wilgocią, inne nie powinny być ustawiane w pozycji pionowej. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy dowiedzieć się, jak prawidłowo obchodzić się z materacem.
Materac piankowy.
Materace piankowe są najprostsze w swojej konstrukcji, należą do segmentu ekonomicznego, ale wymagają nie mniej pielęgnacji niż ich drogie odpowiedniki.
- Pianka ma właściwości pochłaniania i utrzymywania zapachów przez długi czas. Dlatego, aby materac piankowy był świeży, powinien być wentylowany co najmniej raz w miesiącu.
- Materac z pianki nie boi się wilgoci i może być poddany głębokiemu czyszczeniu na mokro. Ale pamiętaj, że pianka w środku może długo wysychać. Tak więc im mniej wody zużywa się do czyszczenia, tym szybciej produkt może być ponownie użyty.
Materac kokosowy.
Materac kokosowy to solidna, hipoalergiczna konstrukcja z materiałów hipoalergicznych, która zapewnia prawidłową pozycję ciała podczas snu. Takie materace są często umieszczane w łóżeczkach dziecięcych.
- Aby zapobiec przedostawaniu się brudu do głębokich warstw wypełniacza, należy zastosować osłonę materaca.
- Pokrowiec na materac kokosowy powinien być prany, ale tylko w minimalnej temperaturze w sposób delikatny i nie częściej niż raz na 2 miesiące.
- Najlepszą pielęgnacją tego materaca jest regularne odkurzanie go ze wszystkich stron i wietrzenie. Ponadto materac może być czyszczony i wentylowany tylko w pozycji poziomej.
Materace sprężynowe
Materace sprężynowe ortopedyczne są najtrwalsze i najbardziej wymagające w utrzymaniu.
- Materac o takiej konstrukcji powinien być obracany co najmniej raz na 2 tygodnie, zmieniając nie tylko pozycję góra-dół, ale także nogi-głowa.
- Przy każdej zmianie pościeli konieczne jest wietrzenie i odkurzanie materaca ortopedycznego. Nie pozwalaj materacowi długo przebywać na słońcu.
- Zdejmowaną osłonę materaca można prać w pralce. Niezdejmowany pokrowiec na materac można czyścić na miejscu, nie mocząc go mocno wodą.
Bez względu na ogólne właściwości, każdy producent może podać własne zalecenia dotyczące pielęgnacji materaca, związane ze specyfiką jego produkcji. Zazwyczaj do szwu każdego produktu wszyta jest metka z podstawową instrukcją pielęgnacji – nigdy nie należy jej odcinać i należy ściśle przestrzegać opisanych w niej instrukcji.
Czyszczenie materaca za pomocą improwizowanych środków
Przepisy ludowe, sprawdzone przez pokolenia gospodyni, okazały się dobrym sposobem na usunięcie plam z materaca w domu. Ponadto jest to świetny sposób na osiągnięcie czystości bez użycia chemii i zaoszczędzenie na zakupie specjalnych produktów. Wszystkie składniki domowych środków czystości można znaleźć w kuchni lub w apteczce pierwszej pomocy.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środku, należy sprawdzić go w niewidocznym miejscu i zastosować na niewielkiej powierzchni! Jeżeli produkt nie powoduje korozji pokrycia materaca, nie tworzy smug i plam – można bezpiecznie rozpocząć czyszczenie całego materaca.
Czyszczenie materaca na mokro z octem.
Ocet to dość potężny odplamiacz. Możesz go użyć do usunięcia:
- plamy z jedzenia i napojów;
- świeże plamy z moczu;
- plamy po herbacie.
Aby usunąć plamy, należy użyć octu w następujący sposób:
- Przygotować roztwór w proporcjach: ½ łyżeczki octu na 0,5 litra lekko ciepłej wody.
- Otrzymany roztwór należy wlać do pojemnika z rozpylaczem, wcześniej przygotować czystą, suchą gąbkę lub szmatkę.
- Rozpylić cienką warstwę roztworu octowego na plamę.
- Czystą, suchą gąbką wytrzyj plamę bez naciskania na materac, w przeciwnym razie wepchniesz płyn i zabrudzenia w głąb. Możesz zostawić ocet na 10-15 minut.
- Nałóż czystą chusteczkę papierową na obszar poddany zabiegowi i wchłonie pozostałą wilgoć, zmień chusteczkę i powtórz procedurę. Zmieniaj chusteczki, aż przestaną się moczyć.
- Pozostawić do wyschnięcia na 30-40 minut, a następnie przykryć materac pościelą.
Ponadto ocet jest doskonałym środkiem do prewencyjnego czyszczenia całego materaca. Ale do tego celu lepiej jest użyć mniej skoncentrowanego składu: ½ łyżeczki octu na 1 litr wody. Przy prawidłowym użyciu, taka ilość roztworu wystarczy do pielęgnacji materaca z obu stron.
Prewencyjne czyszczenie materaca za pomocą octu powinno być przeprowadzane w następujący sposób:
- Odkurz materac, zwracając szczególną uwagę na boki, szczeliny i zagłębienia.
- Rozpylić mieszankę na całym materacu i delikatnie wcierać twardą gąbką lub szczotką.
- Czyścić boki materaca w ten sam sposób. Jeśli Twój materac ma grube szwy brzegowe, odkręć je i dokładnie oczyść.
- Materac należy pozostawić do wyschnięcia na 40-60 minut, a dopiero potem odwrócić w celu wyczyszczenia drugiej strony.
- Po zabiegu materac należy umieścić bliżej balkonu lub otwartego okna. W ten sposób szybciej wyschnie, a kwaśny zapach octu wywietrzy się.
- Dopiero po całkowitym wyschnięciu materac należy przykryć pościelą. W przeciwnym razie niewysuszona wilgoć stanie się pleśnią lub grzybem.
Czyszczenie na mokro przy użyciu sody i octu
Razem, soda i ocet pracują mocniej. Często można ich używać do usuwania nawet trudnych plam, takich jak:
- plamy krwi;
- ślady moczu;
- ślady tłuszczu;
- plamy po kawie;
- plamy z soku i jagód.
Do przygotowania roztworu czyszczącego z sodą i octem potrzebna jest butelka z opryskiwaczem. Przy okazji, lepiej przygotować tę mieszankę nad zlewem lub umywalką – bardzo się spienić.
- Wlać 1/3 szklanki octu i 0,5 litra wody do butelki z rozpylaczem, dodać 1 łyżkę stołową sody. Zamknij butelkę i delikatnie wymieszaj składniki.
- Rozpylić środek na plamę cienką, równą warstwą. Pozostawić roztwór na 10-15 minut.
- Plamę przetrzeć twardą szczotką lub gąbką.
- Przetrzyj powierzchnię poddaną działaniu środka czystą, wilgotną szmatką i usuń pozostałą wilgoć za pomocą suchej chusteczki papierowej.
- Przed położeniem materaca na łóżku należy pozwolić mu całkowicie wyschnąć.
Soda i nadtlenek wodoru
Jeśli w kuchni nie ma octu, użyj domowej apteczki. Prawie na pewno znajdziesz w nim nadtlenek wodoru. Razem z sodą, to będzie potężny odplamiacz:
- krwi;
- moczu;
- tłuszczu;
- kawy;
- jagód.
Do usuwania plam z materaca z sodą i nadtlenkiem:
- Rozsypać sodę na plamę.
- Rozcieńczyć 100 ml nadtlenku niewielką ilością wody (ok. 200 ml) i dobrze wstrząsnąć lub wymieszać otrzymaną mieszaninę łyżką.
- Roztwór rozpylić bezpośrednio na plamę sody za pomocą opryskiwacza lub gąbki.
- Powstałą gęstą pianę pozostawić na 1,5-2 godziny.
- Nasączyć czyszczone miejsce suchą chusteczką papierową i pozostawić materac do całkowitego wyschnięcia.
Pranie materaca na sucho przy użyciu sody lub soli.
Jeśli Twój materac jest przeciwwskazany do nawilżania, spróbuj wyczyścić go na sucho, używając tylko sody lub soli.
Uwaga! Ta metoda może usunąć tylko świeżą plamę. Jeśli brud już wyschł soda i sól będą bezsilne.
Aby oczyścić materac z sody lub soli, należy wykonać trzy proste kroki:
- Plamę zalać sodą/solą i pozostawić na 30-40 minut.
- Zabrudzone miejsce należy czyścić twardą szczotką.
- Dokładnie odkurzyć materac, szczególnie w małych zagłębieniach.
Oczyścić materac z amoniakiem.
Amoniak pomaga przy takich plamach:
- plamy od kosmetyków;
- plamy z tłustego jedzenia;
- ślady mocno zabarwionych napojów – kawa, herbata, sok;
- jagodowe plamy;
- świeże plamy krwi i moczu.
Użycie amoniaku jako środka czyszczącego:
- Rozcieńczyć 1 łyżeczkę amoniaku w 0,5 litra wody.
- Namoczyć wacik w otrzymanym roztworze i delikatnie go ścisnąć.
- Wytrzyj plamę bez naciskania na materac.
- Jeśli plama nie przybierze bladego koloru, należy powtórzyć procedurę.
Czyszczenie materaca kwasem cytrynowym.
Za pomocą kwasu cytrynowego z materaca można usuwać tłuste plamy i wybielać ciemne miejsca. !!!!
- Rozcieńczyć środek czyszczący w proporcji 1 łyżeczka na litr wody.
- Za pomocą czystej gąbki lub średnio twardej szczotki wyczyść cały materac po obu stronach. Należy zwrócić szczególną uwagę na zagłębienia, szczeliny, szwy i boki.
- Nie zakrywać materaca, dopóki nie będzie całkowicie suchy.
Czyszczenie materaca alkoholem.
Alkohol pomoże usunąć małe tłuste plamki i ślady kosmetyków.
- Zmoczyć (ale nie za bardzo!) wacik w alkoholu.
- Pocieraj nim brudne miejsce. Na plamę można nałożyć płatek kosmetyczny i pozostawić go tam na 10 minut.
- Przed przykryciem materaca należy pozostawić go do całkowitego wyschnięcia.
Środki chemiczne stosowane w domu.
Nowocześni producenci oferują cały szereg produktów chemicznych, takich jak żele, pianki i proszki. Produkt może być już gotowy do użycia lub musi być wstępnie przygotowany. Najpopularniejsze marki to Vanish, Dr. Beckmann, Amway.
Z reguły nie produkuje się żadnych specjalnych środków do czyszczenia materaców. Do tego celu stosuje się preparaty pielęgnacyjne do mebli tapicerowanych. Producenci pozycjonują swoje produkty jako uniwersalne i równie skuteczne w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zabrudzeń. W zależności od formy produkcji, produkty gospodarstwa domowego są przygotowywane i wykorzystywane na różne sposoby, ale istnieją pewne ogólne zasady:
- Do czyszczenia materaca należy używać wyłącznie pianki powstałej z produktu.
- Mieszankę należy rozpylić za pomocą spryskiwacza lub gąbki, ale w żadnym wypadku nie należy naciskać na materac – w przeciwnym razie plamę wepchniemy tylko głębiej lub zwiększymy jej rozmiar.
- Nie trzeba też mocno nawilżać materaca. Doprowadzi to również do wepchnięcia brudu do wnętrza materaca.
- Aby uniknąć zacieków, lepiej jest oczyścić cały materac, nawet jeśli na początku chcieliśmy tylko usunąć małą plamę.
- Po oczyszczeniu materac należy odpowiednio wysuszyć – lepiej na balkonie lub przy oknie.
- Po całkowitym wyschnięciu materaca należy go dokładnie odkurzyć, aby zebrać środek czyszczący.
Przed użyciem środka czyszczącego należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta i przetestować produkt w niewidocznym miejscu!
Na pierwszy rzut oka wydaje się – cóż może być prostszego niż zakup gotowego produktu i jego użycie? Jednak praktyka pokazuje, że domowe środki chemiczne mogą usuwać tylko proste i świeże zanieczyszczenia. Stare wyschnięte plamy nie usuną się za pomocą produktów gospodarstwa domowego.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w materacu?
Nawet jeśli na materacu nie ma widocznych zanieczyszczeń, może on wydzielać nieprzyjemny zapach. Może to być zapach moszczu, pozostałości po nieoczyszczonych plamach w środku wypełnienia. Krótko mówiąc, materac może nie być świeży. Spanie na nim nie jest zbyt przyjemne pod każdym względem. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z materaca.
- Najprostszym sposobem jest dobre przewietrzenie materaca. Najlepiej wyciągnąć go na balkon lub postawić przy otwartym oknie. Wentylacja może pomóc w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z jedzenia, które spadło na materac, kwaśnych płynów, takich jak wino i kawa.
- Słaby roztwór octu pomoże odświeżyć materac. Należy rozcieńczyć ½ łyżeczki octu w 1 litrze wody i wlać kompozycję do butelki z rozpylaczem. Spryskać materac ze wszystkich stron i pozostawić go do wyschnięcia. Ocet zneutralizuje nieprzyjemne zapachy i w ciągu kilku godzin sam się przewietrza.
- Usuń zapach i nadaj materacowi świeżość obficie rozpylając na niego aromatyczny detergent. Zostawić na 1-2 godziny, potem odkurzyć materac.
- Roztwór mydła pomoże zneutralizować zapach moczu, jeśli rozpylisz go na całym materacu.
Profesjonalne pranie i czyszczenie materaca.
Liderem pod każdym względem jest profesjonalne pranie. W przeciwieństwie do innych metod pozwala na usunięcie najtrudniejszych plam i postarzałych zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia materaca. Profesjonalne czyszczenie nie tylko usuwa widoczną część plam, ale także pozwala na rozdzielenie ich w głębi wypełnienia materaca i usunięcie cząstek brudu wraz z wodą. Specjalista ds. czyszczenia, przy pomocy specjalnego sprzętu i profesjonalnych środków czyszczących, usunie wszelkie zabrudzenia i usunie zapachy z materaca.
Na filmie nakręconym przez jednego z naszych stałych klientów można zobaczyć szczegółowo, jak specjaliści ProCzysto czyszczą materac. Upewnij się, że plamy znikną przed Twoimi oczami, a materac pozostanie nieuszkodzony – bez deformacji i rozwodów!
Profesjonalne pranie materaca gwarantuje 100% czystości materaca, pod warunkiem że nie próbowałeś czyścić materaca środkami domowymi. Dlatego szczerze zalecamy, aby nie testować materaca pod kątem wytrzymałości! Jeśli masz jakiekolwiek plamy, zamów profesjonalny serwis do prania i czyszczenia materaca! Dzięki temu zaoszczędzisz czas, wysiłek i uchronisz materac przed deformacjami i utratą jego wyglądu.